kafkasya.uzerine.com


Haber bülteni üyeliği

Adıgey Cumhuriyeti

Kafkasya'da İngur Irmağı ile Don Nehri'ne kadar Karadeniz ile Azak Denizi kıyıları, buralardan doğuya doğru Don, Kuma, Terek Irmağı'nın uzantısı boyunca Kafkas sıradağlarının kuzeyinde bulunan alana Adıgey adı verilir.
Yüzölçümü 7.800'km'dir. Toplam nüfusu 450.000'dir. Adıgey, Rusya Federasyonu'nun bir üyesidir. Seçilmiş cumhurbaşkanı ve parlamentosu vardır. Başşehri Maykop'dur. Kuban ve Laba nehirleri arasında uzanan Adıgey topraklarında, eşsiz bir bitki örtüsü vardır. Mevcut iklim, manzara ve tabiat, turizm ve sağlık merkezleri için mükemmel bir alt yapı hazırlamıştır. Turizm merkezleri, yazın 2000 kışın 600 kişiye hizmet vermektedir. Adıgey'i yılda 20.000 turist ziyaret etmektedir. Adıgey halkına Adıge veya yabancıların deyimiyle Çerkes denilmektedir. Resmi dil Çerkescedir

Bağımsızlık koşusu

1918 yılında kurulan Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti'nin üyesi olan Adıgeler bu cumhuriyetin çok kısa ömürlü olması yüzünden siyasi birliklerini yitirdiler. 27 Temmuz 1922'de ise Kuzey Kafkasya'da kurulan özerk oluşumların biri olarak Adıge-Çerkes Özerk Bölgesi adıyla Sovyetler Birliği'nin içinde yer aldılar. Adı 1928'de Adıge Özerk Bölgesi oldu. Üst kademe yönetim merkezi Rusya Cumhuriyeti'nin Krasnodar vilayetidir. Bu vilayetin sınırları içinde, özerk bölge statüsünde varlığını sürdürmekteydi. Ancak, M.Gorbaçov'un başkanlığı altındaki glasnost politikasının doğuşuyla beraber, Adıge-Han Hareketi oluşmuştur. Ulusal bir Yasama Konseyi oluşumunu tâlep eden bir grup, özerk bölgede milliyetçilik ve bağımsızlık hareketini başlattı. 28.06.1991'de Adıge resmen "egemenliğini" ilan etti. l992 Martında Federasyon Anlaşması'nın imzalanmasıyla bir cumhuriyet olarak tanındı. 10 Mart 1995'te anayasa kabul edildi. Reformistlerin ve federal hükümetin şüpheleri çok yaygınsa da komünistler en popüler parti olarak kaldı. Bu parti Rus Devlet Duma'sı seçimlerinde cumhuriyet sınırları dahilinde verilen oyların % 41'ini almıştı.


Not: Bu yazıda yer alan bilgiler, "Marmara Üniversitesi Ortadoğu ve İslam Ülkeleri Ekonomik Araştırma Merkezi" tarafından hazırlanan "Yeniden Yapılanma Sürecinde Türk Cumhuriyetleri ve İslam Ülkelerinin Sosyo-ekonomik Yapıları ve Türkiye İle İlişkileri adlı çalışma ve Adıge Cumhuriyeti'nin sitesi olan www.istnet.ru/~kma'dan derlenmiştir.

Editör Bilgileri

Gubj İlyas


Editöre Ulaşın

En Son Eklenenler

x-isini-pulsari
yaz-ucgeni
yerel-kabarcik
yildizlar-arasi-yolculuk
zhai-zhigang
avusturya-uzay-ajansi
birlesik-krallik-uzay-ajansi

Uzerine.com Copyright © 2005 Uzerine.com
uzerine.com Ana Sayfa | Gizlilik Sözleşmesi | Üye Girişi